Satelliittisuunnistus 10/06
Tehtävänkuvaus
Kävin juuri viemässä tämän rastin tuonne marraskuiseen, märkään ja kylmään pusikkoon. Pimeääkin siellä oli. Toisin sanoen, nyt alkavat ne vaikeat rastit. Huomatkaa, että vastausaikaa on vain 2 viikkoa!

10. rastin aikataulu & järjestelyt
Vastausaika: 16.11.06 - 30.11.06.Arvostelu valmistuu: 04.12.06 mennessä.
Protestiaika vastauksien arvostelulle: valittaa voi 09.12.06 asti.
Lopulliset tulokset: 09.12.06 jälkeen.
Oikea vastaus
No nyt tuli taas kisajärjestäjän hieman sähellettyä. Rasti oli tarkoitus sijoittaa Pontevan majaan, mutta ilmeisesti se lipesikin naapurimajaan joka kuuluu kait Hyvinkään Invalidit ry:lle. En tiennytkään että siinä on kaksi majaa vierekkäin sitten nykyään.Arvosteluperusteet
Tässähän olisi ollut helppo pudottaa porukkaa antamalla Pontevan majasta vain 2p ja Invalidien majasta 3p, mutta koska toimitus ei tarkoituksella majoja erotellut rastia sijoittaessa, niin molemmat vastaukset Pontevan maja ja Invalidien maja hyväksytään kolmen pisteen arvoisesti.Update 21.12.2006: Joo, arvostelusta tuli yksi valitus. Hieman myöhässä, mutta asia jäi vaivaamaan. Niinpä rastia arvostellaan nyt uudestaan. Invalidin majan tienneille 3p ja Pontevan majaa veikanneille 2p. Pikkasen kevyempiä ollaan nyt uusioarvostelussa, eli ei rokoteta ihan täydellä terällä.
Vastaukset ja arvostelu
16.11.06 klo 15:03:26 EmaEi kyllä karttaa tarvitse paljon aukoa. Tämä on pontevan majan jytky. Jos sieltä tulee polkupyörällä kotiin saunaillan päätteeksi niin kannattaa varoa pahoja ojia.
Update: Ei, ei ollutkaan kolme pistettä, vaan kaksi. :(
3
2
Selvä kuin pläkki on tämä todellinen jytky .paikkaa voisi luonnehtia kolmenporsaan nimillä veli huilu, veli paloheimo ja veli ponteva. Sitä en tiedä onko sepe koittanut paikkaa kaataa, mutta pystyssä se vielä lepää. Vastaukseni on Pontevan maja. sitä en tiedä mitä webbari tässä taas hakee takaa varmaan sitä koriskenttää jonka korit on täysin sylttynä. täältä muuten tultiin ja pisteitä ropisee kuin webmasterille konsanaan. kiitän 8 rasti säälipisteestä. Säälittävä vastaus,mutta minkäs teet
Update: Veli Pontevan seikkailutkaan ei nyt auttanut. Yksi piste vähennetään. :(
3
2
Pontevan maja. Jos oikein tarkkoja ollaan niin majan omistaa Usmin retkeilymaja säätiö
Update: Yksi piste joudutaan vähentämään. :(
3
2
Taitaa ratamasteri yrittää huijata, tämäkö muka vaikea rasti. Voimistelu- ja urheiluseura Hyvinkään Ponteva r.y. majahan se siinä, Usminjärven idyllisessä maisemassa. Ja kyllä, maja on jytky ellei peräti jytkynjytky.
Update: Vedetään Toniltakin yksi piste pois. :(
3
2
Tuomaristo on oikeassa. Tämä on vaikea, vaikka onkin Usmijärven rannalla. Ajattelin aluksi Pontevan majaa, mutta itse asiassa rastiympyrän keskellä on Pontevan majan vieressä oleva maja. En tiedä sen oikeaa nimeä, mutta muistelisin, että sillä on jotakin tekemistä vammaisten kanssa. Tuleeko pisteitä? =)
Update: Pidetään arvostelu voimassa. Juki on kärsinyt tässä kilpailussa monesti tuomarin tiukasta linjasta, hän on ollut useasti hyvin lähellä kolmea pistettä, mutta kaksi on kylmästi annettu. Nyt pidetään pienenä lahjana tämä vastaus kolmena pisteenä. :)
3
Pontevan majan "naapurimökki" usminjärven rannalla. Muistaaksni jonkin säätiön omistuksessa?
Ei nyt vaan tule nimi mieleen.
Update: Tämäkin on semmoinen 2.5:n pisteen vastaus, mutta joulun kunniaksi olkoon kolme.
3
tuossa vieressä on oltu oravapolkuleirillä pontevan majalla! Tätä rakennusta ei silloin ollutkaan, mutta kyseessä taitaa olla Hyvinkään invalidit ry:n kesäpaikan päärakennuksen ja saunan kulma.
Update: Täysin selvä kolmonen.
3